Fundacja KLIK

Fundatorki

Fundacja KLIK istnieje od 2023 roku. Założyły ją Agnieszka Józwik i Agnieszka Litman. Wcześniej, od 2014 roku, organizowały wspólnie warsztaty w ramach projektu Lublin Tańczy. To zapoczątkowało ich wieloletnią aktywną działalność w sferze kultury. Fundacja powstała, by tworzyć przestrzeń dla osób chcących rozwijać się w różnych dziedzinach kultury, działalności artystycznej i edukacji.

Jest takie słowo, które na pierwszy rzut oka, kojarzy się ze światem informatyki, komputerów. Jedno KLIKnięcie i masz dostęp do każdej informacji w Internecie. Dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie ich sprawdzania. Jakiś pomysł może KLIKnąć, czyli się przyjąć. I tak było z naszym wcześniejszym projektem Lublin Tańczy. I wreszcie ważne jest, by KLIKnęło między ludźmi, co dzieje się w tańcach w kręgu. To tylko część pomysłów, jakie realizujemy w Fundacji KLIK.
Agnieszka Józwik
Prezes fundacji
Bardzo zależy mi na dzieleniu się moją pasją do tańca. To dziedzina sztuki, która ma niezwykłą moc łączenia ludzi, poznawania ich i wzajemnego uczenia się. Poprzez taniec przestajesz się krępować, stajesz się otwarty/otwarta na innych, zaskakujesz siebie. Bo kiedy między ludźmi KLIKa, to powstają piękne rzeczy, działa efekt synergii. Taniec w grupie zawsze robi ogromne wrażenie na publiczności, a od tancerzy wymaga wzajemnego zaufania i zrozumienia. To samo można odnieść do innych aspektów kultury i sztuki. Wystarczy na drugiego człowieka z ciekawością i bez oceniania.
Agnieszka Litman
Wiceprezes fundacji

Agnieszka Józwik

Jestem dziennikarką radiową, od 2014 r. związaną z Akademickim Radiem Centrum. Przeszłam w nim drogę od reporterki w Redakcjach – Kultury i Informacji, która musiała nauczyć się zadawać pytania, po zastępczynię Redaktora Naczelnego. Od 2015 r. prowadzę audycję Kulturologia. Poruszam w niej tematy związane głównie z lubelską kulturą. Audycja jest emitowana na żywo, co środę od 19-20 na antenie Akademickiego Radia Centrum.

Od 2023 r. jestem doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UMCS. Przygotowuję się do przeprowadzenia badań w zakresie m.in. weryfikacji informacji przez dziennikarzy.

Uwielbiam tańczyć. Przez prawie dekadę uczyłam się różnych stylów salsy. Od czasu do czasu zdarza mi się wrócić na salsotekę. Od 2008 r. jestem instruktorką tańców w kręgu. Bardzo doceniam w nich to, że łączą osoby z różnych kultur i pokoleń.

Agnieszka Litman

Tancerka, choreografka i instruktorka tańca. Prowadzę szkołę tańca Jazzymotion Studio w Lublinie od 2018 roku. Jako nauczycielka zachęcam swoich podopiecznych do otwartości na różne doświadczenia artystyczne i kulturalne. Cenię dialog międzykulturowy, który uważam za niezwykle ważny w procesie poznawania siebie i świata. W swoich projektach tanecznych lubię poruszać tematy psychologiczne, uniwersalne, nawiązujące do natury człowieka.

Ukończyłam studia na kierunkach: Zarządzanie, E-edytorstwo i techniki redakcyjne, Grafika komputerowa i DTP oraz Judaistyka na UMCS.

Od 2020 do 2023 roku pracowałam jako Animator Filii Lublin GWŻ w Warszawie, gdzie zajmowałam się organizacją religijnego i kulturalnego życia społeczności. Działam również w fundacji Żydowski Lublin, gdzie realizuję projekty artystyczne i edukacyjne.