„Painting bodies” – spektakl multimedialno-taneczny

Nasza tożsamość i otaczający nas świat to pojęcia względne. Każdy człowiek samodzielnie interpretuje rzeczywistość, której doświadcza. To, kim jesteśmy w danej chwili, zależy od tego, z kim jesteśmy. Zatrzymaj się na chwilę, weź głęboki oddech, chłoń obrazy. Co widzisz? Czy widzisz relacje, czy historie, czy tylko kształty? A może w twojej wyobraźni powstał całkiem nowy świat? Nie ma złych odpowiedzi. Twoje doświadczenie ogranicza tylko Twój umysł.

***

Koncepcja spektaklu ma swoje źródło w fascynacji psychologią i chęcią zrozumienia psychiki i tożsamości człowieka. Test Rorschacha jest często wykorzystywany w kinematografii jako sposób diagnozy psychologicznej. Jest to jednak kontrowersyjne narzędzie, ponieważ interpretacja odpowiedzi pacjenta należy do badającego i jest dowolna. Pokazuje on złożoność ludzkiej psychiki, a napotkane w nim problemy dowodzą, że upraszczanie problemów ludzkiego umysłu nie prowadzi do uzyskania odpowiedzi.

W spektaklu “Painting Bodies” zobaczycie tancerzy wykonujących choreografię z pogranicza techniki jazzowej, modern jazz oraz tańca współczesnego inspirowaną atramentowymi plamami z testu Rorschacha i przypisywanymi im motywami.

Koncept spektaklu pokazuje ludzkie ciało jako materię do tworzenia kształtów, obrazów i ich transformacji poprzez ruch. Ciało jest narzędziem, a twórcą umysł tancerza i obserwatora. Każdy patrzący na zastany obraz, może go interpretować po swojemu. Czasem trzeba z zastanym obrazem posiedzieć, pokontemplować, zanim podejmie się działanie. A czasem jedynym działaniem jest obserwacja.

Spektakl realizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublina. 

„Miasto-podobni” – spektakl taneczny

„Miasto-podobni” to spektakl taneczny autorstwa Agnieszki Litman, który swoją premierę miał w 2019 roku. Na scenie zatańczyły tancerki Jazzymotion Studio. Spektakl wystawiony został podczas lubelskiej Nocy Kultury.

Obraz dorastania i życia w miejskim społeczeństwie, w którym każdy działa w obrębie schematów, ukrywa się za maską tego, czego się od nas oczekuje. Spektakl opowiada o odnajdywaniu siebie we współczesnej miejskiej rzeczywistości. Dotyczy również poznawania swoich potrzeb i wartości oraz poczucia samoakceptacji. To taneczne widowisko skłania do refleksji nad potrzebą przynależności, ale też nad tym, kim jesteśmy, co nas do siebie upodabnia, a co czyni nas wyjątkowymi.

Poniżej możecie zapoznać się z fragmentami z tego projektu.

Lublin Tańczy

Ten projekt miał swój początek w 2014 roku. Powstał jako wynik pracy podczas programu szkoleniowego Wolontariusz Kultury, organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie. W skład zespołu wchodziły Agnieszka Józwik, Agnieszka Litman i Patrycja Cholewa. 

Lublin Tańczy był projektem darmowych warsztatów tanecznych dla mieszkańców Lublina i okolic. Udało się go zorganizować zupełnie oddolnie, dzięki wspaniałej społeczności tanecznej miasta oraz kilku instytucjom wspierającym.

Celem projektu była integracja międzypokoleniowa oraz rozpowszechnianie edukacji międzykulturowej poprzez taniec. Lublin Tańczy doczekał się czterech edycji. Relacje z warsztatów znajdziecie na stronie facebookowej projektu: https://www.facebook.com/LublinTanczy